U čeho jste nebyli - Mateřská škola PARAPLÍČKO, Havířov, příspěvková organizace

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Naše paraplíčko

Výroční zprávy a výhledy
 
 U čeho jste nebyli                                                                                         
Zde jsou  uváděny informace o zajímavých akcích, kterých se zúčastnily naše děti.

 

Projektový den „ Čarovná zima“                                                               
 
V pátek 29.1.2021 se naše třída „Čmeláčků“ proměnila ve zkoumací laboratoř.
 
Děti poznaly, co kouzelného se děje v zimě. Měly možnost pozorovat různá skupenství vody.
 
Plynné skupenství pozorovaly při výrobě čaje, kde se nad varnou konvicí objevila pára. S kapalným skupenstvím se setkávají nejčastěji, mohly využít znalosti z domu. Připomněli jsme si pomocí obrázků a rozhovorů, kam putuje voda, jak ji využívat správně. Pomocí teploměru jsme se dozvěděli vlastnosti vody. Díky mrazáku a ručnímu výrobníku ledové tříště si děti umíchaly zdravé mlsání. Vzhledem k příznivému počasí jsme mohli pozorovat sníh. Od rána jsme tvořili sněhové bábovičky a otisky ve třídě, a tak jsme zjistili, jak se sníh mění na kapalinu. Venku děti vyrobily cestičky ve sněhu pomocí lopat, snažily se nakreslit obrázek klacíkem a společně si postavily ze sněhu kamaráda.  
 
 
Projektový den „ Zimní experimentování“                                          
 
 
Dne 1.2.2021 jsme navázali na projektový den „Čarovná zima“ projektem „Zimní experimentování“.
 
Celý tento projekt zahrnoval pokusy a experimenty. Děti pracovaly s mikroskopem a počítačovou lupou.  Seznámily se s různými pokusy a jejich postupu při realizaci. Vyzkoušely si pokus s Jarem, při kterém pozorovaly prolínání barev v mléce. Druhým pokusem byla výroba ledových ozdob pomocí vody a přírodnin. Zhotovené výrobky jsme si zavěsili na školní zahradu. Třetím pokusem  si děti vyzkoušely míchání barev s různou intenzitou barvy. Naši malí chemikové si umíchali silný solný roztok a celý týden pozorovaly chemický děj  - krystalizaci. Dalšími pokusy jsme objevovali  novou vlastnost kapalin a to hustotu. Pokus „Olejový déšť“ nám mnohé přiblížil. Nejzdařilejší pokus se nám jevil zapouštění barev do holicí pěny, který vytvořil netradiční, duhový a plastický efekt.
 
Pro nadšení dětí a nutnosti pozorování dlouhodobých experimentů jsme toto téma rozšířily na delší období.

     

Den s dravci                                                                      

 
Dne 19. 10. 2020 do Paraplíčka v rámci Projektového dne zavítali draví ptáci se svými chovateli. Pro děti byl tento den plný zážitků.
 
Pan sokolník měl pro děti připravený program. Představil nám různé dravce, například jestřába, který odletěl na strom a zpět na ruku sokolníka, která byla chráněná speciální rukavicí. Dalším ptákem, kterého nám představil, byla sova pálená, která se pyšnila svým srdíčkovým vzhledem. Ještě jsme viděli výra velkého, kulíška nejmenšího, sýčka a další ptáčky. Děti si některé mohly i pohladit a zkusit, zda reagují na povely napovězené panem sokolníkem. Také se seznámily s potravou dravců a jejich příbytky.
 
V neposlední řadě jsme na vlastní oči viděli orla, který byl opravdu velmi mohutný a imponoval nám svým rozpětím křídel. Pan sokolník byl znalý a vtipnou formou nás zasvětil do života dravců žijících v našich krajinách.
 
Děti byly nadšené, celý program si velmi užily.
 
Tato akce byla realizována pomocí financí z projektu MŠMT „Šablony II“.
 
 
Děkujeme J

 
 
VÝLET DO KLIMKOVICKÉHO PARKU                                
 
 

Ve čtvrtek 22. 10. 2020 jsme jeli na polodenní výlet do lesoparku, který byl financovaný z Projektu MŠMT „Šablony II“. Ráno na nás čekal malý autobus a děti, celé natěšené a nedočkavé na výlet, do něho nastoupily. Počasí přálo, sluníčko svítilo a hřálo.
 
Na místě jsme ohromeně koukali na tajuplný vstup do lesa, ve kterém bylo spoustu nástrah, překvapení i radosti.
 
Děti si zde mohly sáhnout na zvířátka vyrobená jen ze dřeva. Klikaté uličky nás dovedly k rozhledně a k labyrintu či lanovým prolézačkám. V lese byly i různé naučné koutky, které děti seznamovaly s rostlinami a živočichy, kteří zde žijí. Čmeláci, Koťátka, Berušky i Broučci vnímali okolní přírodu a byli upozorněni, že v lese se nemá křičet a proč.
 
Všem se procházka velmi líbila, uvědomili jsme si, jak je příroda krásná, důležitá a potřebná pro nás.
 
Zazpívali jsme si „Sláva nazdar výletu“ a vyrazili zpět do školky na výborný oběd.
 
Snad zase někdy zavítáme do kouzelného lesa plného překvapení!
 

AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ !!!                                                         

 
V pátek 23. 10.  2020 proběhl ve školce strašidelný projektový den "Ať žijí duchové!" financovaný z projektu MŠMT „Šablony II“.
Celá školička se proměnila v zakletý zámek, kouzelný les a strašodiskotéku! Vydlabali jsme dýně, zahráli si hry, zatancovali a kdo byl odvážný a prošel kouzelným lesem, dostal od čarodějnice i sladkou odměnu.
Moc jsme si to užili!
Děkujeme, strašidla
J

Dopravní výchova v Paraplíčku                                        

V pondělí 21.9.2020 proběhla v MŠ dopravní výchova financovaná z projektu MŠMT „Šablony II“.
 
Na školní zahradu přijeli pán s paní, kteří nám vytvořili super atmosféru v podobě dopravního hřiště. Proběhlo seznámení s dopravními značkami. Pak bylo dětem umožněno využít tuto teorii v praxi. Vyzkoušeli si jízdu v elektrických autech a čtyřkolkách. Zahrály si na policisty, kteří měli nelehkou práci, kontrolovat zda řidiči dodržují pravidla provozu.
 
Akce se velmi vydařila a děti si dopoledne užily.
 
Budeme se těšit na další návštěvu.   


Výlet za zvířátkyJarošův statek ve Studénce                  

V pátek 18.9.2020 proběhl v Jarošově statku ve Studénce projektový den mimo MŠ financovaný z projektu MŠMT „šablony II.“ . Ráno po 8 hodině pro nás přijel autobus, natěšené děti vyrazily s úsměvem k autobusu a s radostí nastoupily. Čekala nás hodinová cesta. Pan řidič pro nás připravil velké překvapení, když s námi zajel až k letišti L. Janáčka v Mošnově. Děti viděly letadla, hangáry a letištní halu z venku.
 
 
 Přivítaly  nás příjemné paní, které nám vysvětlily pravidla chování na statku. Nejprve jsme v ohradě viděli poníky s oslicí Karkulkou. Vedle po nás pokukovaly kozy s ovcemi a vítaly nás radostným „ bé bé, mé mé“.
 
Po svačině se děti rozdělily do dvou skupin. První skupina se vydala za poníky vyzkoušet si jízdu v sedle. Nasadily si jezdecké přilby, vyhouply se na koně a volnou chůzí obešly jízdárnu. Dětem se jízda velice líbila. Nebály se koně pohladit a poděkovat za svezení.
 
 
Na druhou skupinu čekal ve stáji poník Sam. Toto setkání zůstane v paměti dětí dlouho, protože plemeno Shetlandský  minipony  je pro svoji výšku rarita jezdeckých stájí. Děti si jej mohly pohladit, vyhřebelcovat kartáčem a učesat mu hřívu.
 
Nakonec si děti mohly vzít z ohrádek králíčky a morčátka. Dokonce nám paní ukázala, jak umí králíček skákat přes překážky. A samozřejmě nemohly chybět ani kočičky, které byly velmi přítulné.
 
Dětem i nám se nechtělo domů z tak krásného prostředí. K tomu všemu krásně svítilo sluníčko.
 
Byl čas odjezdu, rozloučili jsme se se zvířátky a všem jsme poděkovali za krásné dopoledne. Na rozloučenou nám zahýkala Karkulka, která utvrdila slova paní … „Karkulka miluje děti!“  
 
Zamávali jsme a rozjeli se zpět do školky. Dorazili jsme natěšení a plní zážitků. Děkujeme a příště zase ahoj na statku.   


Výlet do Planetária                                           

Dne 4. 2. 2020 navštívila naše mateřská škola Paraplíčko planetárium v Ostravě.
 
Děti se moc těšily, až v tento den pojedou autobusem a že uvidí pohádku „ O Červené Karkulce a babiččině dalekohledu“.
 
V planetáriu nás nejdříve přivítal pán, který nám vše vysvětlil a řekl, co nás bude čekat a na co se máme těšit.
 
A pak to nastalo … zhaslo se… a všude byla tma, jen nad námi zářila obloha plná hvězd. Byl to nádherný pohled, jako kdybychom leželi na louce a pozorovali nad námi zářící nebe.
 
Pán nám popisoval jednotlivá souhvězdí, která některé děti znaly, ukázal nám planety, Měsíc, Slunce, Mléčnou dráhu…
 
A potom přišla ta očekávaná pohádka „O Červené Karkulce“. Pohádka byla pro děti velmi poučná, viděly stroj času a například i 4 roční období. Děti tento děj vtáhl přímo do pohádky a nakonec zatleskaly, jak se jim pohádka líbila.
 
Po pohádce děti navštívily pracovní dílničku, ve které si dle vlastní fantazie mohly vytvořit svůj vesmírný objekt či těleso. Tam si to děti hodně užily a některá díla byla povedená!
 
Tato akce se moc vyvedla a můžeme vřele doporučit všem rodičům, aby navštívili ostravské Planetárium.
 
A co naše děti? Ty v pořádku dojely, těšící se na výborný oběd ve školce.
Adventní čas v Paraplíčku                                                                            
 

 
A jsou tu zas po roce opět krásné Vánoce, i v naší mateřské škole prožíváme krásné chvíle.
 
 
Nejprve k nám zavítal Mikuláš i se svými pomocníky čerty a anděly. Mikuláš v jednotlivých třídách rozdal dětem balíčky, přečetl knihu hříchů i pochval. Děti jim na oplátku zazpívaly písničky a zarecitovaly.
 
Tímto bychom chtěli poděkovat panu Skotnicovi a žákyním ze ZŠ Těrlicko za krásný přístup k dětem.
 
 
Další pěkná a milá akce proběhla 10. 12., kdy děti ze třídy Čmeláčků i s p. učitelkami a p. asistentkou navštívily se svým vánočním programem Domovinku pro seniory. Děti zde předvedly vánoční besídku, zatančily a zazpívaly za doprovodu kytary. Společně rozdaly babičkám a dědečkům krásný podtácek s otiskem jablíčka a samy dostaly výborné linecké kolečko, na kterém si velmi pochutnaly. Tato návštěva nás obohatila potleskem a laskavým slovem a zároveň udělala radost starým lidem, kteří potřebují lásku, potěší je dětský úsměv a radostné tváře.
 
V úterý 17. 12. nás v mateřské škole navštívil živý Betlém ze ZŠ V Životicích. Děti nastudovaly narození Ježíška, zazpívaly, přednášely, zatančily. Zdobily je nádherné kostýmy, které pomáhaly vytvořit s p. učitelkami. Nakonec jsme si všichni zazpívali píseň Tichá noc a rozdali dárečky. Žáci ze Životic dostali čokoládová lízátka a naše děti kouzelné andělíčky.
 
Byl to nádherný kulturní zážitek jak pro naše děti, tak pro zaměstnance. Toto vystoupení se moc vydařilo a rádi bychom poděkovali všem dětem a pedagogům, kteří se podíleli na vystoupení dětí a přinesli k nám vánoční atmosféru.
 
 
18. 12. do naší školky přišla vzácná návštěva z Magistrátu města Havířova. Donesli dětem úžasné dárečky, které si děti rozbalily pod zářícím stromečkem. Měly z dárků ohromnou radost a hned si některé hračky vyzkoušely.
 
Rádi bychom tímto poděkovali návštěvě z Magistrátu města Havířova za jejich ochotu a přízeň si vždy v předvánočním čase najít malou chvilku a přijít se s dětmi podělit o jejich radost. Je to opravdu nezapomenutelný pohled, když vidíte radost v dětských očích.
 
 
Vše jednou končí… i starý rok 2019. A my Vám přejeme do nového roku 2020 hodně štěstí, zdraví, lásky, pohody a ohleduplnosti.
 
 
Zaměstnanci  MŠ Paraplíčko      


Výlet na statek Pašůvka                                                                        
 
Krásný zářijový den jsme se s dětmi vypravily, prožít den se zvířátky. Již tradicí se stala návštěva nedaleké stáje Václav v Prostřední Suché. Z dáli nás vítaly kozy s kůzlaty a kozlem. Pro děti je k dispozici dětské hřiště s různými bezpečnými hračkami, pískovištěm a domečkem. Každý měl možnost koně osahat a prohlédnout si ho zblízka. Nejodvážnější děti se mohly projet na klisně  jménem Univetta. Dětem styk se zvířaty nevadil, naopak byly nadšené  a už teď se těší na příští návštěvu.  Hipoterapii naším dětem zařazujeme s canisterapií každoročně.
 
Stáj umožňuje kontakt s koňmi každodenně od 15-18 hodin za poplatek.


Den dětí                                                                                                   
V pátek 1.6.2018 jsme u příležitosti Dne dětí připravili pro naše děti a jejich rodinné příslušníky environmentálně založené odpoledne s vystoupením, netradičními disciplínami a pohoštěním. Také jsme vyhodnotili soutěž Sbíráme s panem Popelou a ocenili nejlepší rodiny ve sběru starého papíru. Svátek
dětí a krásné počasí jsme rovněž využili k "Pasování školáků", kterým každoročně představujeme budoucí prvňáčky. Letos je do této role pasoval opravdový rytíř.
Oslavy Dne dětí jsme letos mohli díky Projektu "Ruku v ruce s Přírodou" spolufinancovat z prostředků zřizovatele školy - Moravskoslezského kraje.

Zveřejňujeme krátký sestřih našeho dovádění, které natočil náš bývalý klient se svou maminkou.
Odkaz na video.Výlet čmeláčků vláčkem do Českého Těšína                                         

V pondělí 28.5. jsme si s dětmi ze třídy Čmeláčků vyjeli na výlet vláčkem do Českého Těšína.
Děti si prohlédly nádražní haly, pomáhaly při koupi jízdenek a užívaly cestování vlakem i autobusem. Do Českého Těšína nás zavezl vlak Elefant, jehož lokomotiva se jmenovala Alenka, což děti velmi pobavilo.
V Českém Těšíně jsme se prošli náměstím s kašnou, ochutnali jsme ledovou dobrotu a pohráli si na místním hřišti. Užili jsme si prima dopoledne a potom zase zpět do našeho Havířova :-).

Více v naší fotogalerii.


Exkurze Betonárna CEMEX Šenov                                                         

V pondělí 21.5.2018 jsme se s dětmi vypravili za jedním z našich hodných tatínků do práce. A to pří­mo do Betonárny CEMEX v Šenově!
Děkujeme za pozvání, bylo to moc zábavné a poučné dopoledne

Více v naší fotogalerii.Exkurze „Čmeláčků“ do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic        

Dne 26.3.2018 proběhla v rámci projektu „Rozvoj environmentální senzitivity dětí se specifickými vzdělávacími potřebami“ exkurze dětí ze třídy „Čmeláčků“ do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic, z.s.. Děti měly možnost rozšířit své vědomosti o různých profesích, materiálech, technickém vývoji strojů a zařízení. Dozvěděly se o nutnosti šetření s energiemi, o možnostech člověka ke správnému chování k okolí v souladu s přírodou.
Výchovně vzdělávací aktivita probíhala formou prožitku, hry, praktických činností a experimentování. Všechny děti si ji náramně užily.
Exkurze byla uhrazena z příspěvku MSK.
Doprava byla zajištěna partnerem školy panem Richterem (AirPort- Expres.cz) a to bezplatně.

Více v naší fotogalerii.

Předškoláci ve velké škole                                                                     

Dne 21.3.2018 se předškoláci z naší školky byli podívat na ZŠ Mládežnická. Hodné paní učitelky a vychovatelky nám ukázaly prostory školy, nabídly svačinu a potom už jsme si šli hrát do školní družiny. Dětem se družina mooc líbila. Poté nás přivítala paní učitelka Kroutilíková a děti z 1.B a společně jsme si užili hodinu plnou "učení a zábavy".
Děkujeme za příjemně strávené dopoledne.

Více v naší fotogalerii.


Čmeláčci - Návštěva knihovny                                                                   

Dnes 14.3.2018 jsme s dětmi ze třídy Čmeláčků zavítali do městské knihovny na ul. Šrámkova v Havířově. Děti si poslechly  hezkou pohádku od paní knihovnice, poté se mohly zeptat na všechno, co je zajímalo a také si mohly prohlédnout spoustu knížek z celého oddělení pro nejmenší děti. Jsme rádi, že jsme se mohli přijít podívat jak to v knihovně vypadá a ukázat dětem, že knížky si mohou nejen kupovat, ale také půjčovat :-)

Děkujeme p.knihovnicím za milý a vstřícný přístup a těšíme se opět na viděnou.

Olympijský festival v Ostravě                                                                    

V pátek 9.2.2018 jsme navštívili "olympijský festival" v Ostravar aréně. Vyzkoušeli jsme si curling, rychlobruslení, snowboarding, střelbu na bránu pukem, poseděli jsme si na trestné lavici. Viděli jsme další olympijské sporty a užili skvělé dopoledne.

Moc děkujeme panu Richterovi, který nám nabídl bezplatně odvoz tam i zpět.
Všem tento zážitek doporučíme, jen se vhodně oblékněte!
Termín konání 9.2. - 25. 2. 2018

Více v naší fotogalerii.


Malí herci z Paraplíčka v MŠ Šenov                                                         

V předvánoční čas jsme jeli pozdravit děti do sousedního městečka. Už z dálky nás vítala školička v novém kabátku, kolem které poletovaly vločky. Čekalo nás milé přivítání. Dětem jsme se představili krátkou pohádkou O řepě. „Vrabčáčci“ poznali, že každý z našich dětí má nějaké omezení, ale vůbec jim
to nevadilo. Naopak. Většina si vyzkoušela, jaké to je, hrát si z okluzorem. Společně jsme si zahráli legrační pohádku, zazpívali známé i neznámé písně a přišlo loučení. Slíbili jsme si, že si budeme posílat poštou i elektronicky pozdravy, fotografie a že nás příště navštíví v Havířově oni. Během povídání jsme zjistili, že mají naše školky hodně společného. Máme rádi a chráníme přírodu a svět kolem nás, využíváme v prostorách školky infrasaunu, ale hlavně tvořivé, veselé děti a obětavé učitelky. Na shledanou!

Více v naší fotogalerii.

Canisterapie - pejsci ve školce                                                                  

Před pár dny k nám do školky zavítala paní chovatelka se svými 3 pejsky. Děti si mohly s pejsky pohrát, vodit je na vodítku a ty, které chtěly,  si mohly na pejska lehnout a pomazlit se s ním. Zažili jsme spoustu legrace a užili jsme si pěkné dopoledne v psí společnosti. Těšíme se na příště, až si užijeme další, jinou zvířecí návštěvu. Nechte se překvapit ...

Více v naší fotogalerii.

Návštěva dětského oddělení v NsP Havířov                                             

Ve čtvrtek 12.10.2017 jsme šli do nemocnice, přestože jsme zdraví. Divíte se? Dostali jsme pozvání od vrchní sestry dětského oddělení Mgr. Bohunky Čurdové v havířovské nemocnici, k prohlídce tohoto oddělení a seznámení se s místem, kterého se děti bojí a mají z něj respekt.
Po milém vyprávění a ukázce ošetření jsme si mohli vyzkoušet, jaké to je být pacientem. Poznali jsme, že povolání lékaře a zdravotní sestry není jednoduché, přesto polovina dětí nadšeně slíbila, že by tuto práci v budoucnu chtělo dělat.
Pozdravili jsme děti na dětském oddělení v malé školce a škole, popřáli jim brzké uzdravení. V závěru jsme si před budovou prohlédli vůz záchranné služby zevnitř.

Děkujeme za netradiční zážitek a příští rok se na Vás s dětmi opět těšíme

Více v naší fotogalerii.

  Návštěva tělocvičny                                                                                    

Na začátku školního roku jsme dostali nabídku od SSRZ Havířov zajít se s dětmi podívat do tělocvičny na ul. Palackého. Tak jsme se v půlce září možnosti chopili a vyrazili se kouknout, jak taková „opravdická“ tělocvična vypadá.
V první chvíli děti velký prostor překvapil. Vzápětí ale pochopily, že ho jde velmi dobře využít a rozběhly se všemi směry.
Zahráli jsme si fotbal, váleli sudy, lezli po žebřinách a podbíhali velké lano, hráli tradiční i nové pohybové hry.
Moc nás to celé bavilo, protože jsme byli jako opravdoví školáci při hodině tělesné výchovy.
Společnost v tělocvičně nám dělala paní Janošová, která je instruktorkou lezení na zdejší lezecké stěně. Moc hezky se o nás starala a Štěpánek si mohl vyzkoušet, jak takové lezení s lanem vypadá. Líbilo se mu to!
Paní Janošová nás chválila. Příště už si na horolezce zahrajeme všichni!

Více v naší fotogalerii.

  Rozločení s přeškoláky                                                                               

Dopoledne 26.6.2017 bylo pro nás slavnostní. Dva kamarádi z naší školky nastupují po prázdninách do ZŠ.

Přejeme jim mnoho štěstí a ať se jim v nové škole líbí.

Více v naší fotogalerii.  Den dětí                                                                                                

Na programu této akce jsme měli soutěže v netradičních disciplínách. Děti získávaly na jednotlivých stanovištích barevné okvětní lístky. Po zaplnění všech okvětních lístků kytičky zavěšené na krku, dostaly balíček se sladkou odměnou.
Po dobu oslav měly děti i dospělí možnost nechat si namalovat na obličej nebo ruku obrázek. Také se děti vozily po zahradě na dvou dospělých koních, které pro tuto příležitost každoročně přiváží maminka bývalé klientky.
Zábava byla obohacena občerstvením pro malé i velké v podobě zákusků, grilovaných párků, nanuků. Nechyběla káva, minerálky, nealkoholické pivo a samozřejmě dětská hudba. Tuto oslavu každoročně využíváme k pasování školáků a k vyhodnocení soutěže ve sběru starého papíru. Mezi třemi oceněnými byly letos velmi těsné rozdíly.
Velký dík za pomoc s organizací celého odpoledne patří rodině Macíčkových, šikovným studentům ze SŠ Kpt. Jasioka, Kristýnce a Honzovi, a také paní Kaspříkové, která k nám opět přijela s koníčky.

Páteční odpoledne se nám vydařilo a budeme se těšit na další příjemně strávený čas :-)

Více v naší fotogalerii.


  Výlet na Jarošův statek                                                                       
V úterý 30.5. se naše školka vydala na výlet do Studénky na Jarošův statek.
Děti si prohlédly celé okolí statku, mohly si pohladit všechna zvířátka - ovečky, kozy, králíčky, morčata, koťátka, poníky,... Vyzkoušely si úklid stáje, hřebelcování poníků, krmení jehňátek. Viděly, jak králíčci skáčí králičí hop, pohrály si s koťaty a nakonec se povozily na poníčcích.
Strávili jsme v tomto krásném prostředí celé dopoledne a přálo nám nádherné slunečné počasí. Děti si odvezly spoustu hezkých zážitků a k tomu zážitkovou cestu dálkovým autobusem.

Více v naší fotogalerii.


  Čmeláčci - Hurá za zvířátky                                                                
 
Ve středu 10.5.2017 jsme se s dětmi ze třídy Čmeláčků vydali na výlet na Pašůvku za koníky a jinými zvířátky. Cestu jsme si ozvláštnili jízdou autobusem i vlakem. Děti si prošly halu vlakového nádraží a sami si koupili jízdenku na vlak. Poté už nám nic nebránilo vydat se za dobrodružstvím.
Na Pašůvku jsme dovezli suché pečivo, které nám přinesli rodiče. Děti tak mohly zvířátka na statku krmit. Dále se svezly na koníkovi, poznaly zvířátka v jejich přirozeném prostředí. Mohly si prohlédnout nedávno narozená hříbata a kůzlata.
Celé dopoledne nám svítilo sluníčko, takže jsme si pohodové dopoledne užili.

Více v naší fotogalerii.


 Velikonoce ve školce                                                                            
Ve čtvrtek 13.4. jsme si všichni užili tu správnou velikonoční atmosféru. Kluci vyšlehali karabáčem nejen kamarádky ze školky, ale také všechny paní učitelky a ostatní zaměstnance, aby byly zdravé.
A tak za pěknou koledu a básničku dostali zaslouženou sladkou odměnu (a holčičky také, aby jim to nebylo líto). Více v naší galerii.

Více v naší fotogalerii.


  Čmeláčci - Hrajeme si na školu                                                          
Dny před zápisem do základních škol jsme věnovali na opakování toho, co děti už umí (například procvičování znalostí svého jména a příjmení, bydliště, svého podpisu). Procvičovali jsme barvy, tvary, velikost, orientovali se v číselné řadě, orientovali se na ploše (nahoře, dole, vlevo, vpravo, uprostřed), v prostoru (na, před, za, mezi, první, poslední), dny v týdnu, roční období. Zařadili jsme uvolňovací cviky zápěstí, grafomotorické cviky, dbali na správný úchop psacích potřeb. Procvičovali hrubou motoriku (rovnováhu na jedné noze, běh, poskoky, chod, chytání aj.)
Děti si z domu přinesly aktovky (batůžky), cvičební úbor, zazvonil zvonek a vyučování mohlo začít. Jak je to v opravdové škole? To už děti vědí, protože jsme byli na návštěvě na ZŠ Mládežnická Havířov, kde jsme se se vším mohli pořádně seznámit. Děti už vědí, co jsou školní šatny a jak vypadají, kuchyně a jídelna, velká tělocvična, družina a hlavně třídy. Povídali jsme si s kamarády školáky, zkusili si, jaké to je opravdu se učit. Poznali jsme ve škole práci dospělých (učitel, učitelka, družinářka, kuchařka, školník, opravář, uklízečka). Na další návštěvu už půjdou děti s maminkou a tatínkem.
Přejeme všem předškolákům, aby je škola bavila a do školy se těšili!

Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.


 
Čmeláčci - Projekt "Kniha je náš kamarád"                                     
V měsíci únoru a březnu jsme navázali na „domácí čtení“ a hry s knihou. Děti si přinesly svou oblíbenou knihu, ze které jsme četli, povídali si o ní a vytvořili si tak ve čtenářském koutku malou výstavku. Děti se seznámily s dětskou a učitelskou knihovnou ve školce.  
Poté jsme se domluvili s paní knihovnicí na návštěvě dětského oddělení městské knihovny na ul. Šrámkova. Po krátké besedě na téma „Krteček“ si děti mohly knihy osahat, zjistit, že všechny knihy mají své kouzlo a každé dítko oslovila jiná knížka.
U Čmeláčků se naučily vyrábět ruční papír, zkoušely pokusy s papírem a jinými materiály. Vytvořily si svou vlastní knihu, se kterou jsme dále pracovali.
Téma tištěné knihy je pro nás významné, jelikož je v naší třídě spousta předškoláků. Přejeme si, aby si jakožto budoucí čtenáři získaly kladný vztah ke knize (učebnici).

„POHÁDKY JSOU VÍCE NEŽ PRAVDIVÉ – NE PROTO, ŽE NÁM ŘÍKAJÍ, ŽE EXISTUJÍ DRACI, ALE PROTOŽE NÁM ŘÍKAJÍ, ŽE DRAKY MŮŽEME PORAZIT.“
- NEIL GAIMAN-
Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.  Divadelní představení                                                                        

V pondělí 6.3.2017 jsme s dětmi zúčastnili představení POHÁDKY Z PAŘEZOVÉ CHALOUPKY KŘEMÍLKA A VOCHOMŮRKY ve velkém sále KD Petra Bezruče.  Usměvavé lyžování                                                                         
Stejně jako vloni se některé děti z naší školky zúčastnily 5-ti denního lyžařského kurzu "Usměvavé lyžování" v Palkovicích v týdnu 30.1. - 3.2.2017.
Počasí nám přálo, sněhu bylo tento rok spoustu a my jsme si mohli užít týden plný zážitků, legrace a především lyžování. Děti se seznámily s lyžařskou výbavou a postupně si vyzkoušely jízdu po laně, na pomě a následně sjížděly kopec s úsměvem na rtu. Instruktoři byli trpěliví a děti dokázali skvěle motivovat k nejlepším výsledkům. Poslední den se konaly "závody", při kterých všechny děti mohly
ukázat i rodičům, co se za celý kurz naučily. Všichni získali diplom a sladkou odměnu. Děkujeme celému kolektivu USMĚVAVÉHO LYŽOVÁNÍ za úžasný týden na horách.

Příští rok opět na viděnou :-)

Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.


  Vánoční nadílka 2016                                                                                 
Ve čtvrtek 15. 12. 2016 přišli do školky „ poslové Ježíška“.  Již řadu let nám Statutární město Havířov přilepšuje nezanedbatelnou částkou na nákup nových hraček a učebních pomůcek. Letos jsme mohli nakoupit hračky dle vlastního výběru v hodnotě 20 tis. Kč.
 
Děti se radovaly z nových stavebnic, kočárků, panenek, autíček, odrážedel, atd. Dárečků bylo tolik, že jsme rozbalováním a zkoumáním strávili více než hodinu. Jak učitelky tak také hosté měli plné ruce práce, aby dětem s rozbalováním pomohli.
 
Celou akci doprovázely fotoaparáty a kamera televize Polar, některé děti promluvily do mikrofonu a rázem se cítily jako celebrity.
 Aby Vám nebylo líto, že jste tady s námi nemohli být, můžete shlédnout reportáž na televizní stanici Polar – Havířov (od štědrého dne) nebo na webových stránkách

Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

 
Nesem Vám noviny                                                                              
        aneb děti z MŠ Paraplíčko navštívily seniory v Domovince
Vánoce jsou obdobím návštěv a setkávání s těmi, které máme rádi.  Již tradičně jsme s dětmi z MŠ Paraplíčko zavítali za seniory do týdenního stacionáře Domovinka. Naše spolupráce trvá již více než 20 let.
 
Krátký vánoční program zvládly naše děti na jedničku. Babičky a dědečkové, kterých bylo ve středu 14. 12. 2016 mnohem více než nás, se do zpěvu vánočních písní a koled zapojili podle připravených piktogramů. Ty v naší MŠ pro děti s postižením  používáme jako prostředek náhradní a doplňkové komunikace v průběhu celého roku.
 
Společně jsme vytvořili pěknou vánoční atmosféru, zazpívali vánoční písně a koledy. Vyměnili si ručně vyrobené dárečky a jen tak pozastavili čas a pobyli v tuto uspěchanou dobu mezi těmi, kteří se radují ze života a chtějí se s někým potěšit.
 
Děkujeme vedení a milému personálu za pěkné přijetí a v květnu se budeme těšit opět na shledanou!

Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

 Mikulášská nadílka v naší školce                                                        
Také do naší mateřské školy zavítala vzácná návštěva - Mikuláš s čerty a anděly.  Na tento den jsme s dětmi připravovali předem. Vyzdobili jsme celou školku, aby se jim u nás líbilo.
Jelikož máme samé hodné děti, čert neměl téměř žádnou práci a pekelný pytel zůstal prázdný. Mikuláš děti odměnil sladkou nadílkou, za kterou  mu děti poděkovaly několika písněmi a básničkami.
V naší školce tak zavládla pravá předvánoční atmosféra, za kterou děkujeme žákům ZŠ Těrlicko a především jejich p. učiteli Skotnicovi. Toto pěkné dopoledne se uskutečnilo také díky panu MUDr. Michalu Šťávovi, který nám jako každoročně věnoval dar na zajištění mikulášských balíčků.

Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

 Podzimní strašení                                                                               
Tak jako každoročně jsme si ve spolupráci s rodiči a s dětmi vyrobili lampióny, oblékli se do strašidelných kostýmů a na školní zahradě si užili pěkné podzimní odpoledne. Děti i rodiče soutěžili v pohybových dovednostech a měli možnost pochutnat si na posledních grilovaných buřtech. Po setmění jsme s rozsvícenými lampióny vyrazili na lampiónový průvod, který směřoval k nedalekému hřišti. Tam jsme společně vypustili lampión popsaný přáními našich dětí. Podzimní strašení jsme ukončili až za tmy, která umocnila kouzelnou lampionovou atmosféru tohoto odpoledne.

Děkujeme p. Macíčkovi a p. účetní Lorenzové za úžasné občerstvení a rodičům za přípravu kostýmů pro děti a účast na akci.

Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

 Pečeme s čmeláčky                                                                             
V tomto říjnovém nečase, kdy si s dětmi obvykle povídáme o podzimních plodech, počasí a dracích, jsme toto období chtěli trochu ozvláštnit. Po společné domluvě jsme se rozhodli, že si z plodů našich zahrádek a s pomocí paní kuchařky nějakou dobrotu ukuchtíme.
Ovoce a zeleninu si děti příborovým nožíkem nakrájely, ochutnaly a poznávaly je. Namíchaly suroviny podle jednoduchého hrníčkového receptu. Koláč i pizza chutnaly báječně! Dětem se tato aktivita natolik líbila, že si ji před vánoci zase zopakujeme. Hádejte, co to bude tentokrát? :-)

Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

 25. výročí školy a oslava Dne dětí                                                                                    
25. výročí školy a oslava Dne dětí proběhla v pátek 3. 6. 2016 za velké účasti současných i bývalých klientů MŠ. Mimo možnosti prohlídky celé školy a setkání s bývalými i současnými zaměstnanci, si všichni užili krásný a bohatý program pro malé i velké. Pedagogické pracovnice připravily vystoupení současných dětí s názvem „Cirkus“. Na toto představení navazovalo vystoupení nejstarších dětí, po té jsme se  symbolicky při pasování rozloučily s budoucími prvňáčky. Od 16 hodin bavil děti a rodiče klaun, děti se vozily na koních a mohly si nechat namalovat obličej profesionálními výtvarnicemi. Celé odpoledne nám svítilo sluníčko, bylo dostatek občerstvení. Všichni byli spokojeni. Jak nám bylo spolu príma se můžete přesvědčit na fotografiích

Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

 Výlet na farmu                                                                                    

 
 
V pátek 13. 5. 2016 jsme opět po roce vyrazili na výlet mezi zvířátka na farmu. Cíl cesty – farma pana Václava Nováka v Hradišti u řeky Stonávky. Pan Vašek – chovatel hospodářských zvířat, včelař a „velký kamarád“ byl na naši návštěvu patřičně připraven. Zatím co nás pan Novák seznamoval s plánem,  paní Nováková nás pohostila bublaninou z rebarbory a čajem. Po občerstvení jsme se vydali za ovečkami, které jsme mohli krmit připravenými jablíčky a suchým pečivem. Děti měly velkou radost, když jim bylo dovoleno jehňátka a ovce hladit, chodit mezi nimi v ohradě. Následně jsme svou návštěvou poctili malá kuřátka. Pan Vašek nám je půjčil do rukou a děti se snažily držet kuřata velmi opatrně a něžně. Po té jsme vyrazili za koňmi. Opět vyzbrojeni suchým pečivem, které nám v průběhu celého týdne rodiče nosili do školky, jsme mohli pozorovat, hladit a krmit hnědé a černé koně. Krátkou procházkou a lávkou přes řeku Stonávku jsme dorazili k ohradě krav a mohli jsme pozorovat, jak kráva pečuje o své telátko. Mimo těchto zážitků jsme na našem dopoledním výletě pozorovali  zpovzdálí včely, o které se pan Vašek stará, cestovali jsme několika autobusy, „svezli“ jsme se na traktoru. Naši veselou náladu nám nepokazily ani občasné kapičky deště.

 Za krásné zážitky moc panu Vaškovi děkujeme a těšíme se na další setkání
Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

Dopravní výlet Čmeláčků                                                                       
Dne 19.4.2016 se třída Čmeláčků vydala na dopravní výlet. Děti si prohlédly autobusové i vlakové nádraží v Havířově, projely se místní autobusovou dopravou. Na vlakovém nádraží si koupily jízdenky a projely se do Havířova Suché vláčkem. Všem se výlet moc líbil a přivezli jsme si z něj spoustu hezkých zážitků.
Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

 Projekt škola                                                                                      

 
Po dobu 6-ti týdnu jsme ve třídě „Čmeláčků“ veškeré aktivity přizpůsobili tomu, abychom dětem reálně představili povinnosti, které je od září čekají. Děti věnovaly určitý čas „učení“ v lavicích, používaly aktovky, pouzdro, sešity, chodily k tabuli, měly přestávky a také domácí úkoly. Tímto projektem jsme rovněž chtěli zopakovat a rozvíjet vědomosti a dovednosti, které děti budou pro úspěšné zahájení školní docházky potřebovat. ( předmatematické a  předčtenářské dovednosti, plnění zadaných úkolů, samostatná práce, udržení pozornosti,…)
 
V průběhu projektu děti navštívily základní školu „Mládežku“, maminky měly možnost zúčastnit se besedy s učitelkou ZŠ.
 
Na závěr dostaly děti své první vysvědčení, kde jsme chválili dovednosti, ale i upozorňovali na drobné nedostatky.
 
Fotografie z projektu ve fotogalerii.KaRNEVaL
Celé dopoledne jsme v MŠ přizpůsobili karnevalovým radovánkám. Ve všech třídách a v tělocvičně byly pro děti připraveny zajímavé aktivity a veselé soutěže, kterých se postupně účastnily všechny děti. Celý průběh jsme pro Vás zdokumentovali na fotografiích, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii a na odkazu. Pro všechny děti zajistíme 2 památeční fotografie (společná- třídní + sólová).  Děkujeme, že jste dětem zajistili kostým.
Fotografie z projektu ve fotogalerii.


 Vánoce v naší školce                                                                                                                                                        

Posezení s rodiči
V posledním adventním týdnu se ve všech třídách rozezněly koledy, vonělo cukroví. Děti svým rodičům, prarodičům a sourozencům zazpívaly, zatančily, přednesly básničky. To byla podívaná!
Úderné bubnování u Motýlků v pondělí, osobitý chlapecký zpěv u Čmeláčků v úterý a něžné tančení Berušek ve středu. Ve dvou třídách si po vystoupení dětí rodiče s dětmi rovněž vyráběli vánoční dekorace, kterými si mohou ozdobit stromeček, okno nebo vánoční stůl.

Vánoční nadílka
Ve čtvrtek 17. 12. 2015 jsme přivítali ve školce pana primátora, pana tajemníka a pány náměstky Statutárního města Havířova, kteří nám každoročně přispívají na vánoční nadílku. Děti jim zazpívali tu
nejoblíbenější písničku "Rolničky, rolničky". Potom už nastala ta úžasná chvíle rozbalování dárků. Všichni muži, ale i paní učitelky měli plné ruce práce a děti byly šťastné, usměvavé, veselé a jak už to bývá "Kdo si hraje, nezlobí".

Malou ochutnávku toho, jak to probíhalo, můžete vidět v regionálním zpravodajství televizí Polar, Relax a na stránkách Karvinského deníku ze soboty 19.12.2015...... a samozřejmě v naší fotogalerii.

Vystoupení v domovince
Každým rokem již déle než 15 let navštěvujeme v době adventu Denní stacionář pro seniory v Havířově. I letos třída "Čmeláčků" zpříjemnila pásmem vánočních písniček, básniček a koled středeční dopoledne 16. 12. 2015 klientům a zaměstnancům "Domovinky". Naše setkání je vždycky velmi příjemné, protože babičky a dědečkové odměňují naše snažení velkým potleskem, ke zpěvu koled se často připojují. Ne jinak tomu bylo i letos.

Návštěva vánočního městečka
Naši Čmeláčci v pátek 18. 12. 2015 rozdávali radost na náměstí. Původně plánovaná prohlídka vánočního městečka a návštěva výstavy betlémů byla spontánně rozšířena o zpěv vánočních koled našich dětí
na náměstí, za což sklidili potlesk a pochvalu prodávajících ve stáncích... Děti si prohlédly mnoho betlémů ze dřeva, papírový nebo i ze sádry betlémů v KD Radost, vychutnali předvánoční atmosféru a na závěr pohodového dopoledne se zahřáli vánočním nealko punčem.


 Živý BETLÉM                                                                                                                                                             

V rámci "meziškolní spolupráce" k nám 15. 12. zavítali žáci ze ZŠ Zelená v Životicích, kteří si pro naše děti připravili úžasné představení - živý betlém. Pásmem písní a koled v dobových kostýmech všem přiblížili, proč se vlastně slaví Vánoce.
Po představení si školáci pohráli s našimi dětmi a rádi se vrátili do "školkových let". "Školkáči" zase vzhlíželi ke svým starším kamarádům a všem bylo príma.


 Mikulášská nadílka v Paraplíčku, 4.12.2015                                                                                        

Vánoční čas přišel i do naší školky a s ním přípravy na vánoční svátky. Nejen že se chystáme na vánoční besídky, ale tvoříme i vánoční výzdobu na třídách i ve školce tak, aby se u nás všem líbilo. Letos, již po několikáté ve spolupráci se ZŠ Těrlicko, k nám zavítal Mikuláš, čerti a andělé. Tato vzácná návštěva zavítala postupně do všech našich tříd „Berušek“, „Čmeláčků“,“Motýlků“, aby potěšila nejen malé ale i nás. Mikuláš děti pochválil, čerti trošku pohrozili a andělé nadělili balíčky. Naše děti se radovaly, trošku bály a i nějaká slzička ukápla…prostě tak, jak to má při návštěvě Mikuláše být. Vše proběhlo v milé atmosféře a my moc děkujeme dětem z osmého ročníku ZŠ Těrlicko, panu učiteli Zdenku Skotnicovi, za hezky připravený program a panu MUDr. Michalu Šťávovi za finanční dar na zajištění mikulášských balíčků.

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


 Lampionování, 10.11.2015                                                               

Jako každoročně, tak i letos jsme jedno podzimní odpoledne tvořili společně s rodiči papírové lampióny. Čekaní na tmu jsme si zpestřili dovednostními soutěžemi. Průvodem po školní zahradě jsme se rozloučili s podzimním mužíčkem, který nám hlídá zahrádku a pokračovali jsme na nedaleké hřiště. Přání dětí, napsané na lampiónu štěstí letělo až do nebe.

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


Děti hrají dětem...                                                                            

Děi hrají dětem... Děti ze třídy čmeláčků zahrály pro své školkové kamarády pohádku O veliké řepě. Všem dětem se pohádka moc líbila a také zatoužily stát se na chvíli hercem, nebo herečkou.

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii. Čmeláčci na návštěvě zverimexu                                                   

   
Třída čmeláčku navštívila prodejnu se zvířátky.
Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.

 Paraplíčkování s víčky                                                                              

Na začátku školního roku jsme naše děti seznámily s novým názvem mateřské školy Paraplíčko. Dětem se název školy moc líbí. Využily jsme toho, že spolu s rodiči sbírají víčka z PET lahví a toto logo jsme v rámci pleoptického cvičení (nácvik zrakového vnímání s činností motorickou - skládání mozaiky do vymezeného prostoru) společně poskládaly. Obrázek jsme poslaly do soutěže firmy JOVI o výtvarné potřeby. Přestože jsme nevyhrály, barevné tvoření nás baví dál.


 Cesta za chlebem (Kotulova dřevěnka)                                                                                                    

"Víte, jak se peče chleba?"  


My  a naše děti ze třídy „Čmeláčků“ už ano. V Kotulově dřevěnce jsme se  začátkem září seznámily se životem kdysi dávno. Dozvěděly jsme se jak se  žilo, jak se zpracovávalo obilí na mouku a jak ta voňavá dobrota z  mouky vznikla.
Věděly jsme, že to taky dokážeme a spolu si chleba  upečeme. Druhý den děti nabíraly, sypaly, míchaly, poznávaly suroviny,  hnětly, ochutnávaly. Jen s pečením nám pomohla paní kuchařka. Chleba se  povedl na jedničku. Všichni, kteří ochutnali nám dali za pravdu. S dětmi  jsme si slíbily, že tento zázrak naučíme doma i maminky.

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


 Plavecký výcvik "Plaváček"                                                                 


Máme za sebou první lekci plaveckého výcviku "Plaváček" v bazénu haly Slavie. Děti se zábavnou formou naučí nebát se vody, dýchací cvičení a užít si vodních hrátek.

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


 
   Hledat  
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky